معرفی رشته ی مهندسی کامپیوتر

به نام خدا

«انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.» این شعار متخصصان کامپیوتر است. متخصصانی که با پیشرفت و توسعه ی کامپیوتر توانسته اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراری و پیش پا افتاده نجات بخشند و او را در دفع مشکلات و مسایل یاری دهند تا جایی که در کشورهای صنعتی و پیشرفته، کامپیوتر در زندگی افراد حضوری اجتناب ناپذیر دارد. به همین دلیل رشته ی مهندسی کامپیوتر که به طراحی و ساخت اجزای مختلف و نیز نرم افزارهای مورد نیاز جهت کار با کامپیوتر می‌پردازد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. این رشته در کشور ما نیز اهمیت بسیاری داشته و تا مقطع دکتری تدریس می‌شود. گفتنی است که رشته ی مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش سخت افزار و نرم افزار است که البته این دو گرایش در مقطع کارشناسی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر ندارند.

گرایش سخت افزار

هر کامپیوتر دارای دو جزء متفاوت سخت افزار و نرم افزار است که در این میان سخت افزار جزء فیزیکی کامپیوتر بوده و شامل صفحه کلید، صفحه نمایش، چاپگر و دیسک‌ها می‌شود. اجزای فیزیکی و قابل لمس کامپیوتر مانند مدارها و بردهای الکترونیکی، سخت افزار نامیده می‌شود. مهم ترین واحد سخت افزار در مقطع لیسانس به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، کنترل سخت افزاری و شبکه های کامپیوتری می‌پردازد. برای مثال یک مهندس سخت افزار می‌تواند به طراحی بخش های سخت افزاری کامپیوتر شامل پردازش گر مرکزی (CPU) ، پورت های ورودی و خروجی و سیستم‌ها و مدارات جانبی می‌پردازد، مباحث درسی در رشته ی سخت افزار به مطالب درسی در رشته ی مهندسی برق و الکترونیک نزدیک بوده خصوصا تمام مطالب شاخه ی دیجیتال شامل مدارهای مختلف، معماری کامپیوتر و میکروپروسسورهای 1 و 2، الکترونیک دیجیتال و … را شامل می‌شود که البته به این بخش از سخت افزار بیشتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته می‌شود.

گرایش نرم افزار

نرم افزار جزء غیر قابل لمس کامپیوتر است. برنامه‌ها و داده هایی است که به کامپیوتر فرمان می‌دهند که چه عملی را انجام دهد. نرم افزار در حقیقت روح و جان کامپیوتر است که به سخت افزار هویت می‌بخشد و اصولا به برنامه ای گفته می‌شود که برای به کارگیری سخت افزار ساخته شده باشد. نرم افزار‌ها را می‌توان به دو رده ی کلی دسته بندی کرد که عبارت اند از: نرم افزارهای سیستمی و نرم افزارهای کاربردی. نرم افزارهای سیستمی برنامه هایی هستند که کاربر، یا خود آن‌ها را می‌نویسد یا شرکت های نرم افزاری آن‌ها را تهیه کرده و برای فروش عرضه می‌کنند. این گونه برنامه‌ها معمولا عمومیت برنامه های سیستم را نداشته و برای زمینه های مختلف مهندسی، علمی، تجاری، آموزشی، تفریحی و یا طراحی نوشته می‌شوند.

توان مندی‌ها و ویژگی های لازم

یک مهندس کامپیوتر باید سخت کوش و با پشتکار باشد چون رشته ی کامپیوتر رشته ی پویایی است و دانشجو باید همیشه اطلاعاتش به روز بوده و به دنبال فرا گرفتن مطالب جدید باشد. در نتیجه کسانی که می‌خواهند فقط چهار سال درس بخوانند و بعد مطالعه را کنار گذاشته و وارد بازار کار شوند، در این رشته موفق نخواهند شد و بر عکس افرادی که همیشه به دنبال مطالعه و فراگیری هستند، در این رشته موفق می‌شوند. مهندس کامپیوتر باید پایه ی ریاضی قوی داشته و توانایی اش در زمینه ی فیزیک خوب باشد. هم چنین لازم است که فردی خلاق باشد تا بتواند مسایل را از راه حل های ابتکاری حل کند. راه حل هایی که کمترین هزینه و بهترین کارآیی را داشته باشد.

درس های مهم در این رشته:

ضرایب و عنوان درس های اختصاصی رشته ی مهندسی کامپیوتر در هر دو گرایش در آزمون سراسری به شرح زیر است: ریاضیات:4، فیزیک:3، شیمی:2 (همانطوری که ملاحظه می کنید، این ضرایب با بسیاری از دروس مهندسی ای که بیشتر مورد اقبال دانش آموزان هستند، یکسان است)

منبع: تبیان

7 پاسخ

 1. thats bad
  ********************************
  دانلود پک:
  متاسفیم که یک نفر با سه نام کاربری سعی می کند وجه ی «دانلود پک» را خراب کند…

 2. اقا دلتون رو به اين سايت خوش نكنين
  *********************************
  دانلود پک:
  متاسفیم که یک نفر با سه نام کاربری سعی می کند وجه ی «دانلود پک» را خراب کند…

 3. مطمينيد منبع از خودتونه يا بر گرفته از يه بدبخت ديگس
  ********************************
  دانلود پک:
  متاسفیم که یک نفر با سه نام کاربری سعی می کند وجه ی «دانلود پک» را خراب کند…

 4. سلام
  من دانشجوی سال سوم رشته مهندسی کامپیوتر هستم می خواستم من رو در زمینه ی تعیین گرایش کمک کنید
  **************
  دانلود پک:
  دوست عزیز شما در سال سوم تحصیل می کنید، یعنی می خواهید به یکی از گرایش های نرم افزار یا سخت افزار وارد شوید؟ درست است؟
  خب قبل از هرچیز میزان علاقه و استعداد خود را در زمینه های زیر، تعیین کنید و به من بگویید. ضمن اینکه بایستی در جواب دادن کاملا صادقانه و جدای از هرگونه احساسات اقدام بکنید.
  امور گرافیکی (استعداد – علاقه )؟
  برنامه نویسی (استعداد – علاقه )؟
  انجام محاسبات (استعداد – علاقه )؟
  دروس حفظی (استعداد – علاقه )؟
  نحوه ی ارایه ی مطالب (استعداد – علاقه )؟
  نحوه ی تعامل با دیگران در دنیای واقعی و در اجتماع (استعداد – علاقه )؟
  برقرار کردن ارتباط با دیگران در محیط مجازی اینترنت (استعداد – علاقه )؟
  سلیقه در چیدن اجزا و لوازم در خانه و یا هر جای دیگر (استعداد – علاقه )؟
  ******************
  دسته ی دوم سوالات:
  در چه کشوری زندگی می کنید؟
  شما خانم هستید یا آقا؟
  برنامه ی شما برای ازدواج، سربازی، اشتغال چیست؟ (بسته به خانم یا آقا بودن خود پاسخ بدهید)
  در چه شهری سکونت دارید؟
  در چه دانشگاهی مشغول به تحصیل هستید؟
  در دروس زبان عمومی و زبان تخصصی چه نمراتی را کسب کرده اید؟
  آیا در بین اقوام یا آشنایان خود کسی را دارید که در یک شرکت کامپیوتری کار کند؟ ( اگر چنین فردی را می شناسید، خود او و یا شرکت او در چه زمینه هایی کار می کنند؟ نرم افزاری و برنامه نویسی و یا خرید و فروش سخت افزار و تعمیرات آن ها؟)
  هوش خودتان را چگونه ارزیابی می کنید؟
  معدل شما تا حالا چقدر بوده است؟
  تا حالا چه کارهای عملی ای را در دانشگاه خودتان انجام داده اید؟
  تا حالا بر روی چه پروژه هایی در دانشگاهتان کار کرده اید؟ پروژه های درسی را می گویم.
  آیا بر روی پروژه ی خاصی کار کرده اید؟ پروژه ای که خارج از دروس دانشگاهی تان باشد؟
  در دروس طراحی الگوریتم ها – ساختمان داده ها – برنامه نویسی پیشرفته – زبان تخصصی – نظریه زبان ها و ماشین ها – اسمبلی نمرات بیشتری کسب کرده اید و یا در دروس مهندسی نرم افزار – معماری کامپیوتر – مدار الکتریکی – مدار منطقی – مدار الکترونیکی؟
  ایا می خواهید در رده های بالاتر دانشگاهی نیز ادامه ی تحصیل بدهید؟
  آیا در دانشگاه خود و یا در بین همسالان خود کسانی را می شناسید که از نظر فکری و عقاید و ایده ها شبیه به شما باشند، و شما احساس کنید که بتوانید با آن ها یک گروه کاری خوب و هماهنگ را تشکیل بدهید؟ توانایی آن ها در چه زمینه هایی است؟
  ****************
  این سری اول سوالاتی است که برای پاسخ دادن به سوال شما و راهنمایی شما، دانستن پاسخ هایش ضروری است. بعد از آنکه به این سوالات جواب بدهید، می توانیم دانسته های بیشتری را به شما انتقال دهیم.

 5. من از سایتتون خوش ام میاد برام ایمیل بفرستید

 6. سایت اشغاله حالم به هم خورد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

 • تاریخ ما

 • %d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: